Talán nem túlzás azt állítani, hogy a karácsony a legszebb ünnep, hiszen a szeretethez fűződik, s hozzá az idők folyamán egy egész ünnepkör csatlakozott. A karácsonyt közvetlenül megelőző időszakra esnek az olyan jelentős napok, mint például a Katalin- és az András-nap, amelyekről azt tartják, hogy böjtölés után a fiatalok éjszaka megálmodhatják a jövendőbelijüket. Miklós napján Mikulás kedveskedik a gyermekeknek, Luca napjához számtalan szokás és babona kapcsolódik. Sok helyen a disznótort is ebben az időszakban tartják meg.
Ma már az advent ideje sajnos sokunk számára elsősorban a stresszről szól. Gyakran nehézséget jelent, hogy az otthonunk mellett a szívünket is felkészítsük az ünnepre, átéljük a várakozás szépségét, megsejtsük a karácsony és vele a születés örök misztériumát, amely oly sok művésznek jelent kifogyhatatlan ihletforrást mind a mai napig.
E kötetben klasszikus magyar költők és írók – köztük Radnóti Miklós, Karinthy Frigyes, Kosztolányi Dezső, Ady Endre, Mikszáth Kálmán és Móricz Zsigmond – adventi időszakhoz kapcsolódó írásai kaptak teret az ünnepre való várakozás jegyében. Soraik bebizonyítják, hogy a karácsony előtti időszak is legalább olyan érzelem- és eseménydús lehet, mint maga az ünnep, ugyanakkor hozzájárulhatnak ahhoz is, hogy az adventi gyertyák meggyújtásával ne csak a szobát, de a szívünket is beragyogja az ünnep fénye.